Композитори
ГЕОРГИ АРНАУДОВ
ГЕОРГИ АРНАУДОВ
е български композитор, музикант и музиколог, преподавател в Нов български университет. Доцент по композиция и хармония, доктор по музикознание и музикално изкуство. Автор на симфонични, камерни, вокални и хорови творби, клавирна музика, музика към театрални и балетни постановки, създадени в сътрудничество с известни хореографи и постановчици. Световно известни са неговите работи, написани по стари български текстове от ранното средновековие, цикълът Thiepoleo. Орфически мистериални ритуали, написан по автентични орфически текстове съвместно с знаменития български траколог проф. Александър Фол, „Бароков концерт“ по Алехо Карпентиер, „Пасион“ по псалми на Давид, симфоничната фреска „Влахерна“ и – през последната година – Тройният концерт за пиано, хамерклавир, чембало и оркестър „Baroqus ex Machina“.
Роден през 1957 г. в семейството на музиканти Георги Арнаудов завършва през 1976 Национално музикално училище “Любомир Пипков”, и през 1985 Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ – София, в класа по композиция на проф. Александър Танев и класа по съвременна музика на Божидар Спасов, като паралелно посещава летните композиторски курсове на Академията за изящни изкуства -Флоренция и международни курсове за композитори, като работи с педагози като Брайан Фърнихю (Великобритания), Тон де Леув (Холандия).
Артистичната си кариера започва още като студент в началото на 80-те години сътрудничейки с видни български и чуждестранни музиканти. Едновременно с това осъществява редица изследвания в областта на музикалната информатика, конкретната и електронната музика както и в областта на античната и Далекоизточната музика. Автор е на научни и теоретични разработки в областта на музиката, както и на публицистични и критични материали в специализирания и научния печат, преди всичко в сферата на съвременното изкуство, естетиката на модернизма и на постмодернизма, както и на комуникациите в областта на музиката, музикалната семиотика и теорията на новата музика.“ Понастоящем е редовен преподавател в Департамент “Музика” и департамент “Театър” на Нов Български Университет, в Националното музикално училище “Любомир Пипков” – София. От 2009 г. е доцент по композиция и хармония, а от 2012 доктор по Музикознание и музикално изкуство. Член е на Съюза на Българските Композитори. От 1991 г. е член на Дружеството за Нова Музика в България Българската Секция на Международното Общество за Съвременна Музика, през 1993 e един от съоснователите на Международния фестивал за съвременна музика “Музика Нова-София”, както и председател на Организационният Комитет фестивала от 1996 – 1998. През 2006 става основател на Auditum – серия от спектакли и концерти, както и на фестивала „Звук и връзка“.“
Носител е на редица национални и международни премии и награди, като Голямата Награда на Организацията на Европейските Радиостанции – (1985), Наградата на Международната Федерация на Музикалната Младеж – (1985), наградата „Златната Арфа“ – (1986), наградата на СБК – (1986), Международната премия „Карл – Мария фон Вебер“ – (1989), Наградата на Национално музикално училище “Любомир Пипков” (2004) във връзка със 100-годишния юбилей на първата българска музикална институция и др. Като композитор, Георги Арнаудов е автор на голям брой симфонични, камерни, вокални и хорови творби, голям брой произведения за пиано, сценични творби, музика към театрални и балетни постановки, мултимедиен театър, хореографски инсталации и др.“
През последните години негови творби имат своите световни премиери в престижни концертни зали като Лондонските Royal Festival Hall, Wigmore Hall и Сент Джон Смит в Уестминстър, Карнеги Хол в Ню Йорк, Концертхаус във Виена и др. Реализирал е записи на десетки свои творби, има издадени 8 авторски албума. Негова музика е включена в редица звукови антологии на музиката на XX и XXI век, както и в издания на световноизвестни изпълнители в Naxos of America, Concord Records и Labor Records – САЩ, Holophon Records – Австрия, Гега Ню – България.“

Георги Арнаудов - Приспивна песен I


Проект MUSICA BULGARA - информационен портал за българска музика се реализира с финансовата подкрепата на програма „Културна програма за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г." на Национален фонд „Култура“.